Zbieractwo u podstaw

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Któż z nas będąc dzieckiem czegoś nie zbierał? To bardziej stwierdzenie niż pytanie, gdyż odpowiedź jest oczywista. Raz były to żołnierzyki, raz znaczki, a kiedy indziej komiksy, widokówki czy maskotki lub lalki. Chęć gromadzenia i pasja kolekcjonowania jest nam bardzo dobrze znana od wczesnych lat życia. Wychodzi na to, że niektórym z nas nie przechodzi ona do końca życia. Mało tego, w zależności od przedmiotów, które zbieramy, nasza kolekcja stać się może dla nas obsesją na resztę życia.

Bo wcale nie należy do wyjątków fakt, że czytamy bądź słyszymy o jakimś fanatycznym kolekcjonerze, który za jakiś rzadki znaczek czy monetę, jest w stanie wyłożyć grube pieniądze, a w skrajnych przypadkach nawet poświęcić dom, samochód lub nerkę. Widziałem chyba nawet taką historię w jakimś filmie. W każdym razie te dwie wymienione przeze mnie dziedziny: filatelistyka i numizmatyka, znają takie historię. Zatrzymajmy się tym razem na tej drugiej.

Wywodząca swoją nazwę od łacińskiego nummus oznaczającego monetę i greckiego nomisma, co oznacza monety – numizmatyka, jest dziedziną zajmującą się najogólniej mówiąc badaniem monet, banknotów oraz innych znaków pieniężnych używanych w świecie od zarania dziejów aż po dzień dzisiejszy. Owe studia nad środkami płatniczymi dokonują się pod względem historycznym, estetycznym i technicznym, czyli w kwestii wykonania. Bo to już nie jest wiek dziecięcy i zbieranie dla samego zbierania nie przystoi. Owszem, można gromadzić kolejne okazy dla lokowania kapitału, ale dla zwykłej przyzwoitości i dla dobrego własnego samopoczucia, dobrze jest przynajmniej wiedzieć, z czym się ma do czynienia.

Sam proces zbierania może już dostarczyć nam niebywałej przyjemności. Opracowanie planu zdobycia kolejnego okazu, realizacja tego planu, zgromadzenie funduszy na ten cel i wreszcie sfinalizowanie całej akcji – samo w sobie potrafi przemienić się w niezłą przygodę. Zwłaszcza, kiedy pozyskanie kolejnego egzemplarza do naszej kolekcji nie jest takie oczywiste i proste.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.