Zabezpieczenia banknotów po denominacji 1995

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

W roku 1994 rząd Polski zdecydował, że będzie dokonana denominacja polskiego złotego. Denominacja nie była spowodowana inflacją, gdyż nie była ona wysoka w roku 1994, jednak zmiany ustrojowe oraz gospodarcze w latach osiemdziesiątych spowodowały, że nominały polskich banknotów były bardzo wysokie, najwyższym był banknot 2 000 000zł. Ponadto banknoty, które były w obiegu w większości od roku 1975 nie spełniały już warunków bezpieczeństwa. Nowe banknoty, które miały w roku 1995 zastąpić stare bilety Narodowego Banku Polskiego, miały już nowoczesne zabezpieczenia. Po pierwsze zastosowano nowy papier z bawełnianych włókien z charakterystyczną fakturą.

W banknocie znajduje się umieszczona nitka z napisem nominału oraz jego odbiciem lustrzanym. Znak wodny banknotów jest typu recto – verso, czyli rysunki znaku wodnego oraz rysunek na banknocie się uzupełniają. Banknoty na awersie posiadają powtarzający się pionowy mikrodruk o treści Rzeczpospolita Polska a po prawej stronie znaku wodnego powtarzające się litery RP oraz cyfry nominału. Ponadto na rewersie znajduje się mikrodruk o treści Narodowy Bank Polski oraz Rzeczpospolita Polska. Banknoty na powierzchni posiadają umieszczone znaki, które świecą pod wpływem promieni UV – na awersie rysunek nominału oraz ornamenty charakterystyczne dla tego nominału, na rewersie – część ornamentu w kolorze seledynowym i napisy NBP.

Kolejny zabezpieczeniem banknotu są rysunku Recto – verso. Bilety NBP z nowej emisji posiadają również tzw. efekt kątowy, czyli na awersie w jego dolnej części widoczna jest cyfra określająca nominał, jednakże tylko jeśli popatrzymy na nią pod odpowiednim kątem. Taki rysunek znajduje się również na rewersie. Banknoty wykonane są w specjalnym druku – druk jest wypukły, zastosowano również elementy, które oprócz roli zabezpieczającej mają ułatwić osobom niedowidzącym rozróżnienie nominału. Do druku zastosowano również specjalną farbę metalizowaną, na niektórych banknotach farba jest zmienna optycznie – zmienia kolor w zależności od kąta patrzenia.

    comments (1)
  • written by Mccar.pl - Rozrząd kompletny z pompą ford 1780142 21 stycznia 2018 14:54

    Moim zdaniek każde zabezpieczenie (nie tylko banknotów) można podrobić. Trzeba tylko wiedzieć jak do tego zabrać się. Pieniędzy nie podrabia się, bo to ryzykowne. Jednak w np: odzieży to nie tak trudno znaleźć podróbki.

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.