Wybijanie monet bulinowych

Zdjęcie znalezione na stronie Tavex.pl

Krugerrad to moneta bulionowa wykonana lub wybijana ze złota. Swoją historią sięga roku 1967 do Republiki Południowej Afryki Związana jest również z historią Paula Krugiela będącego przez cztery lata prezydentem Transwalu-państwa burskiego, dzisiaj już historycznego bo istniejącego od 1852 do 1902 roku. Na awersie tej monety został wybity wizerunek właśnie tego prezydenta, natomiast na rewersie znajduje się postać antylopy Springbok, jak również takie informacje jak rok wybicia i wartość złota jaką przedstawia. Jest to niewątpliwie piękna moneta, przede wszystkim za sprawą jej niepowtarzalnego koloru uzyskanego poprzez dodania do uncji czystego złota miedzi. Jego barwa jest niepowtarzalnie pomarańczowa.

Miedź dodawana jest w celu zwiększenia twardości i zabezpieczenia przed zarysowaniem oraz ścieraniem. Waga Krugerranda to 33,930 gramów ale można również spotkać się z mniejszą wagą zawartości kruszcu. Krugerrand pomimo tego że nie posiada żadnego nominału jest obecnie środkiem płatniczym w Republice Południowej Afryki a jego wartość stanowi cena złota obowiązująca w danym momencie. W latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych wywóz tych monet z RPA był surowo zabroniony, związane to było z ówczesną polityką apartheidu. Ze względu na swoją popularność i rozpoznawalność klasyczne Krugerrand ten o wadze jednej uncji złota jest idealną alternatywa dla lokacyjnych sztabek złota.

Wśród innych równie popularnych na całym świecie monet bulionowych można również wymienić te amerykańskie czy chińskie na przykład chińska „panda”, bardzo piękna moneta pożądana i ceniona przedstawiająca pandę chińską. Ponadto Austria posiada również bardzo popularne minety bulionowe. Monety te bez względu z jakiego kraju pochodzą można kupić i co za tym idzie sprzedać w niemal każdym zakątku świata. Ich wartość ciągle rośnie, są takie które nawet sto razy przewyższają wartość kruszcu z jakiego została wybite. Szczególnie istotny jest również rok wybicia i wielkość uncji a także stan w jakim jest zachowana moneta bulionowa.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.