Wartość monet koronnych

Zdjęcie znalezione na stronie Gedea.pl

W historii polskiej wiele razy pojawiały się bardzo interesujące wzorce monetarne, których wspomnieniem i cieniem świetności są dziś częstsze lub rzadsze kolekcje numizmatów. Szczególnym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powody takiego stanu rzeczy zasadniczo są dwa. Pierwszy z nich jest bardziej prozaiczny: są zwyczajnie ładne. Stanisława Augusta Poniatowskiego znamy między innymi jako mecenasa sztuki, mało kto jednak daje sobie sprawę z tego, że jego zamiłowanie do walorów estetycznych przeniosło się także na wytwarzanie dóbr użytkowych, w tym także i monet. Nie bez kozery monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego uważane są za najpiękniejsze kiedykolwiek bite monety polskie.

Same stemple wykonywano z niewiarygodną precyzją i tych samych, bardzo surowych norm przestrzegano względem gotowych monet. Do dziś monety koronne zdumiewają precyzją wykonania, dbałością o najdrobniejsze detale wzorów, a także faktem, że w kolekcjach w zasadzie nie widuje się efektów błędnej pracy stempla czy obsługi mennicy. To z kolei dlatego, że monety niespełniające surowych norm jakościowych były od razu przetapiane, a z kruszcu wykonywano kolejne numizmaty, bo dziś już tylko w takim ujęciu można na nie patrzeć.

Drugi powód jest zdecydowanie mniej prozaiczny, ale też niezwykle istotny dla kogoś, kto numizmatykę traktuje jak poważne hobby. Taka osoba wówczas zna historię każdej monety, wie, kiedy była bita, jak zaczęła się jej historia i jak skończyła. A historia monet koronnych Stanisława Augusta Poniatowskiego nie była długa, ani też w zasadzie szczególnie burzliwa. Jednak monety koronne są dowodem próby ratowania polskiej gospodarki od zapaści spowodowanej bezpośrednio przez kryzys monetarny, który w osiemnastym wieku ogarnął cały obszar Królestwa Polskiego. Objawów tego kryzysu było wiele i nie pora się nimi teraz zajmować.

Faktem jednak jest, że to monety koronne Stanisława Augusta poniatowskiego, razem z całą resztą zmian systemowych, spowodowały, że nie doszło do całkowitego upadku handlu i polskiej gospodarki jako całości. Oba te powody są równie ważnym uzasadnieniem dla posiadania kolekcji monet koronnych Stanisława Augusta Poniatowskiego w swoich zbiorach. Jednak jej zgromadzenie jest wyzwaniem, bo choć pojedyncze monety jeszcze można łatwo zlokalizować, o tyle niektórych mamy znacznie mniej- na przykład talarów i dukatów, z których w dodatku część jest w dość kiepskim stanie.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.