Srebro, czy da się na nim zarobić?

Zdjęcie znalezione na stronie Ebay.com

Srebro od wieków było metalem, w który inwestowali przede wszystkim ci, których nie było stać na inwestycję w złoto. Stosunek wartości tych metali był podobny do stosunku występowania w naturze i wynosił 1:15 i był określony już w starożytności. Już wtedy srebro nie było tak cenionym metalem jak złoto, było traktowane głównie jako metal menniczy, wyrabiano z nich tańsze ozdoby, zastawy stołowe. Po drugiej wojnie światowej, srebro popadło jakby w zapomnienie. Stosunek jego wartości do złota zaczął spadać. Wartość rzeczywista może nie zmniejszała się, ale dość spory wzrost wartości złota związany głównie z zawirowaniami politycznymi, społecznymi, a przede wszystkim z ekonomicznymi, sprawił, że złoto było traktowane jako zabezpieczenie, wręcz jako uniwersalny środek płatniczy. A srebro?

No cóż, w latach 60-tych wyrabiano z niego głównie elementy zastawy, biżuterię, służyło do wyrobu klisz fotograficznych, styków elektrycznych. Wydawało się, że pokłady srebra są prawie niewyczerpalne. Nikt nie przypuszczał, że srebro zrobi furorę już w najbliższych czasach. Wszystko zaczęło się od rewolucji technologicznej – prężnie rozwijająca się branża komputerowa, a także związana z lotami kosmicznymi sprawiła, że zapotrzebowanie na srebro zaczęło gwałtownie rosnąć, co spowodowało również wzrost jego ceny. Tylko do produkcji elementów sterowania rakiet potrzeba kilkuset kilogramów srebra, do produkcji jednego telewizora plazmowego używa się kilkanaście uncji srebra. Specjaliści twierdzą, że bez srebra nie byłoby możliwości produkcji komputerów.

Zapotrzebowanie na srebro bardzo szybko wzrosło do około 1,2mld uncji rocznie, co przy tempie produkcji wynoszącej około 2mld uncji, nie było jeszcze alarmujące. Jednak nie tak dawno, produkcja spadła do zaledwie 700mln uncji rocznie. Spowodowało to, że największy eksporter srebra – Chiny stał się bardzo szybko jego największym importerem. Spowodowało to szybki wzrost jego wartości. Srebro drożało dwa razy szybciej niż złoto. Ich stosunek szybko dociera do pierwotnego 1:15. Ci którzy zainwestowali w srebro odcinają dziś kupony, ciesząc się z ze swojej decyzji.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.