Przechowywanie monet

Zdjęcie znalezione na stronie Monety.pl

Nie ma numizmatyka, żeby się nie spotkał z problemem przechowywania monet. Nie jest to problem prosty. Owszem jest kilka sposobów by przechować nasze skarby, jednak jak to bywa, nie ma takiego, co by zadowolił każdego i tak jest również i w tym przypadku. Nie ma problemu jeśli chodzi o monety mennicze, które już są zapakowane w kapsle z tworzywa sztucznego. Kapsle te bardzo dobrze chronią monety nie tylko przed powietrzem, ale również przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i śladami jakie pozostawiają nasze paluszki na lśniącej powierzchni monety. Problemem jest jednak moment kiedy chcemy zaprezentować swoje monety.

Owszem jest możliwość zapakowania ich do pudełek jednak wyciąganie monet z kartonowych pudełek po butach nie należy raczej do przyjemnych widoków. Do prezentacji monet, które są zamykane w kapslach przewidziano specjalne tacki, palety, gdzie możemy je estetycznie poukładać. Nie jest to jednak tanie rozwiązanie. Tacka na kilkadziesiąt sztuk monet to koszt w granicach 100 złotych, a jeszcze jeśli dodamy koszt samych kapsli, bo w końcu nie wszystkie monety od początku są w nich zabezpieczone, to już jest całkiem niezła sumka. Nic dziwnego, że nie wszyscy numizmatycy pałają miłością do takiego rozwiązania.

Jednak trzeba stwierdzić, że ten sposób jest najbardziej profesjonalnym. Kolejnym sposobem jest przechowywanie w kartonowych małych pudełkach – kopertkach zwanych holderami. Są dwa podstawowe rodzaje holderów – samoprzylepne oraz droższe rozwiązanie na zapinki. Moneta w holderze prezentowana jest poprzez okienko z plastiku, jest to tańsze rozwiązanie od kapsla jednak jak podają źródła związane z WCN holdery powinno się wymieniać co kilka lat. Ponadto przeciwnicy holderów przypuszczają, że klej w holderach samoprzylepnych może wchodzić w reakcję z monetami lub też poważnie zanieczyścić jej powierzchnię. Zaletą tego rodzaju zabezpieczenia jest możliwość łatwego skatalogowania monet oraz umieszczenie takich monet w klaserach. Monety można również przechowywać w woreczkach strunowych. Nie należy jednak to do zbyt eleganckie rozwiązanie, jednak w jakiś sposób chroni naszą monetę przed wpływem powietrza i wilgoci.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.