Polskie banknoty w latach wolności

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Polska po I Wojnie Światowej po odzyskaniu niepodległości, była w nieciekawej sytuacji gospodarczej. Przemysł był częściowo zniszczony, tereny byłych zaborów rosyjskiego oraz austriackiego były gospodarczo zacofane. Obrazu chaosu dopełniał fakt, że na tym terenie obowiązywały jeszcze przez jakiś czas cztery waluty – korona austriacka – na terenach byłego tego zaboru, rubel rosyjski, marka niemiecka oraz marka polska – emitowana przez podległy bankowi Rzeszy Niemieckiej Polską Krajową Kasę Pożyczkowa. Po odzyskaniu niepodległości podjęto uchwałę, ze Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa zostaje przejęta przez polski rząd, jednak do końca 1918 za markę polską odpowiadał bank niemiecki. Pierwszym banknotem, za który odpowiadał polski rząd był banknot o nominale 500mkp.

Na tym banknocie była umieszczona klauzula prawna, która brzmiała: „Państwo Polskie przyjmuje odpowiedzialność za wymianę niniejszego biletu na przyszła polską walutę według stosunku, który dla marek polskich uchwali Sejm Ustawodawczy”. W roku 1919 PKKP trzykrotnie emitowała banknoty w lutym pojawiły się na rynku 1,5,20 i 1000mkp oraz 100mkp z podobizną Tadeusza Kościuszki. Jeśli chodzi o stronę graficzną tych banknotów to znacznie się różniło od siebie. Banknoty z podobizną Kościuszki pojawiały się również już w kilka miesięcy później na nominałach 1,10,100,1000mkp a już w kilka miesięcy później wyemitowano banknoty z podobizną Królowej Jadwigi o nominałach 1,20 oraz 500mkp.

Z biegiem lat PKKP emitowała banknoty o co raz wyższych nominałach Spowodowane to było hiperinflacją, która dotknęła Polskę po wojnie 1920roku. Polska waluta była bardzo słaba – szukano więc rozwiązania by zapobiec krachowi państwa. Ciekawostką jest, że już w 1919 roku Sejm Polski uchwalił ustawę na mocy której miało dojść do wymiany marki polskiej na nową walutę złotego, jednak ta reforma musiała poczekać do roku 1924, który był ostatnim rokiem panowania marki polskiej. Ciekawostką może być również to, że banknot o nominale 5000mkp był największym znanym polskim banknotem jego wymiary to 225mm długości oraz 140mm wysokości.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.