Pierwszy banknot 1945

Zdjęcie znalezione na stronie Banknotypolskie.pl

Lata powojenne na terenie Polski był okresem, kiedy tworzyła się na nowo władza państwowa. Władzę przejął Polski Komitet Wyzwolenie Narodowego z nadania rządu radzieckiego. Do realizacji polityki pieniężnej utworzono tymczasową Kasę Resortów szybko przemianowana na Centralną Kasę Resortów. Decyzją dekretu z sierpnia 1944roku w celu wprowadzenia jednolitego systemu walutowego w Polsce wprowadzono do obiegu jedną walutę i do końca 1944 roku na terenie Polski w obiegu były pieniądze czterech walut – radzieckiego rubla, niemieckiej marki oraz dwóch złotówek – okupacyjnej emitowanej przez Bank Emisyjny w Polsce oraz emitowanymi prze Centralną Kasę Resortów. Taki system działał aż do 10.01.1945roku, kiedy na mocy dekretu PKWN wycofano z obiegu na terenie wyzwolonym pozostałe waluty, ale wprowadzając ograniczenia w wymianie wycofywanych pieniędzy do 500zł na jedną osobę.

Na mocy dekretu z 15.01.1945roku PKWN do życia powołał nowy centralny bank emisyjny – Narodowy Bank Polski, którego prezesem został Edward Drożniak. Pierwszym banknotem wyemitowanym przez Narodowy Bank Polski był banknot o nominale 1000zł. Był to o wiele nowocześniejszy banknot niż drukowane wcześniej banknoty. Papie był w kolorze kremowym i posiadał znaki wodne w kształcie wydłużonych gwiazd na całym banknocie, następna seria pochodząca z tego samego roku miała już nowe znaki wodne w kształcie jasnych i ciemnych liter W na całej powierzchni banknotu. Był to pierwszy banknot na który widniały podpisy zarządu Narodowego Banku Polskiego – jednak podpisy były tylko na banknotach w drugiej edycji z lipca 1945roku.

Banknot, ten miał wymiary 182*97mm. Pierwsza seria tego banknotu na awersie w centralnym miejscy miał umieszczonego orła, po bokach którego widnieją cyfry nominału. Seria banknotu jest umieszczona po lewej stronie banknotu w dolnej jego części, natomiast po przeciwnej umieszczono sześciocyfrowy numer. Banknoty pierwszej emisji były drukowane były w łódzkiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Druk na banknocie miał różnice w odcieniach. Były znane liczne przypadki fałszerstwa.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.