Pierwsze dni polskiej złotówki II RP

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości panował chaos walutowy. Na terenie RP obowiązywały cztery waluty, marka niemiecka, korona austriacka oraz rubel rosyjski no i trudno nie wspomnieć o marce polskiej, która z resztą miała mieć charakter tymczasowy podobnie jak jej emitent – Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa. Żeby uniknąć pogłębiania się chaosu nakazano wymianę walut na markę polską. Każda waluta była inaczej wyceniona. Już w 1918 uzyskano status obowiązywania na terenie Polski jednej waluty – marki polskiej, która wciąż miała charakter tymczasowy. Świeżo zebrany Sejm RP zastanawiał się nad wprowadzeniem własnej waluty oraz nad tym, kto będzie jej emitentem.

Propozycje nazwy waluty były bardzo różne. 5 lutego 1919 roku ukazał się nawet dekret z którego wynikało, że polska waluta będzie się nazywała Lech, a jej składowymi były by polskie grosze. Jednak już w kilkanaście dni później 19.02.1919 na mocy ustawy uchwalono, że polska waluta będzie się nazywała złoty i będzie się dzieliła na 100gr, postanowiono również reaktywować Bank Polski. Zamówiono nawet banknoty o nominałach 1,2,5,10,20,50, 100,500,1000 oraz 5000zł w bankach zachodnich. Banknoty te zostały wydrukowane jednak do roku 1924 były przechowywane w sejfach PKKP. Dopiero w 1924 roku dzięki reformie premiera Stanisława Grabskiego wycofano markę polską i wprowadzono nową walutę, która miała oparcie w złocie.

Przelicznikiem wymiany było 1-1800000. Nowo wprowadzone pieniądze na banknotach miały wydrukowane datę emisji 1919. Banknoty o niższych nominałach 1,2,5,10, 20 oraz 50 zł były wydrukowane przez francuski bank centralny natomiast wyższe nominały przez renomowaną drukarnię brytyjską Waterlow & Sons LDT. Na obowiązujących od 28 kwietnia 1924 roku banknotach widniała podobizna Naczelnika Tadeusza Kościuszki, jedynie na banknocie 5 złotowym był umieszczony książę Józef Poniatowski. Banknoty o najwyższych nominałach 1000 oraz 5000zł, nigdy nie weszły do emisji, tylko były przechowywane w sejfach reaktywowanego Narodowego Banku Polskiego

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.