Odpowiednie przechowywanie monet

Zdjęcie znalezione na stronie Numizmato.pl

Kolekcjonerzy monet pragną podobnie jak inni kolekcjonerzy zachować swoje eksponaty w jak najlepszym stanie. Ich drugim pragnieniem jest możliwość cieszenia się nimi w każdej chwili. Żeby się tak stało istnieje potrzeba odpowiedniego przechowywania monet. Że nie jest to prosta sprawa możemy się dowiedzieć z istniejących for numizmatycznych, gdzie ten problem niejednokrotnie poruszany. Jest różna metodologia przechowywania monet, w zależności czy rozpatrujemy przechowywanie pojedynczych monet, czy też przechowywanie i katalogowanie swoich zbiorów jako całości. Każde podejście do tematu jest bardzo ważne. Nie da się wręcz oddzielić obu sposobów. Nie można podejść do sprawy całościowo jeśli nie pochylimy się nad pojedynczą monetą.

Każdą monetę, która jest w naszym posiadaniu musimy traktować jednakowo i w jednakowy sposób musimy tą monetę zabezpieczać. Nie można pozostawić bez takiegoż monety obiegowej o niskim nominale, twierdząc, że obecnie jest małej wartości, bo z czasem tej wartości może właśnie nabrać. Myślę więc, że podejściem profesjonalnym jest należyte zabezpieczenie wszystkich monet za pomocą takich środków, które jak najlepiej chroniłyby nasze zbiory nie zależnie od kosztów tego zabezpieczenia. Kolejną rzeczą jest stan naszych monet. Marzeniem każdego numizmatyka jest by jego monety wyglądały jakby wyszły z mennicy nawet po wielu latach, jednak nie wszystkie w ten sposób można zachować, jednak nie należy mechanicznie lub chemicznie wpływać na powierzchnię monet.

Nie da się ukryć, że najlepszym zabezpieczeniem dla pojedynczych monet jest zachowanie w kapslach lub opakowaniach menniczych. Uważam i będę uważał, że mimo tego, że nie są to sposoby tanie to warto je stosować. Każda stosowana metoda ma swoje wady i zalety, które przyciągają swoich zwolenników, a przeciwnikom dając kontrargumenty. Najważniejsze jest w każdym bądź razie to, by moneta wyglądała schludnie, i była bezpieczna. Trudno mi przekonywać zwolennika tzw. trumienki, czyli kartonowego pudełka na monetę, czy też holdera, że ma zmienić swoje zabezpieczenie na woreczek strunowy, czy wspomniany już wcześniej kapsel.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.