Numizmatyka – co to jest?

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Nie da się nie zauważyć, że w Polsce coraz więcej ludzi zajmuje się kolekcjonowaniem monet. Na pewno większość z nas ma wśród znajomych osobę, która ma całe kufry wypchane, czy to starymi polskimi i zagranicznymi monetami, czy też tymi specjalnymi emitowanymi od czasu do czasu przez Narodowy Bank Polski. Być może, niektórzy z twoich przyjaciół zajmują się zbieraniem monet z powodu chęci odsprzedania ich potem i zysku, jaki można na nich zbić. A trzeba przyznać, że jeżeli posiada się odpowiedni okaz, to zyskać można na tym całkiem sporo. Większość ludzi kolekcjonuje jednak monety z czystych pasji i zainteresowań. Czasem odsprzedają sobie bilony, ale tylko ze względu na to, że mają całą kolekcję takich samych, więc za uzyskaną kwotę, kupić mogą jakąś nowość. Często też po prostu wymieniają się między sobą. A tak właściwie, czym dokładnie zajmuje się numizmatyka?

Jak brzmi jej podręcznikowa definicja? Otóż zgodnie z teorią numizmatyka to jedna z pomocniczych nauk historii, zajmująca się badaniem monet, banknotów i wszelkiego rodzaju środków płatniczych głównie pod względem historycznym, a także technicznym, kulturowym, estetycznym. Natomiast, w związku z tym, do najważniejszych zadań numizmatyków należeć będzie kolekcjonowanie i klasyfikowanie monet, określanie ich pochodzenia czasowego i regionalnego, określanie ich najważniejszych funkcji i badanie przez to poszczególnych faktów historycznych.

Ze względu na umiejscowienie czasowe i przestrzenne, numizmatykę możemy podzielić na następujące okresy historyczne: numizmatykę grecką, celtycką, rzymską, bizantyjską, Dalekiego Wschodu (w tym między innymi chińską, czy japońską), średniowieczną (perską, arabską) oraz nowożytną. Warto zauważyć, że w Polsce dziedzina ta również cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony wielu pasjonatów, na co być może wpływ mają bardzo duże zasoby wiedzy, jaką o historii monet posiadamy. Nauka ta zaczęła się bowiem dynamicznie rozwijać już od XIX wieku, z czego w największym stopniu przyczynili się do tego, między innymi tak znane nazwiska, jak Tadeusz Czacki, czy Joachim Lelewel.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.