Monety koronne Poniatowskiego

Zdjęcie znalezione na stronie MyViMu.com

W historii Polski wiele jest epizodów związanych z systemem monetarnym, jego ewolucją, zachodzącymi w jego obrębie zmianami. Jedną z najważniejszych reform systemu monetarnego rozpoczął, choć nigdy nie skończył, Stanisław August Poniatowski. Wiemy skądinąd, że nie był wielkim orędownikiem zmian w tym zakresie, jednak Pacta Conventa sejmu elekcyjnego wymusiły działanie, które było podówczas naprawdę niezbędne. Mniej będą nas interesowały przyczyny, które wymusiły przeprowadzenie reformy, ale dla porządku i o nich słowo. Przede wszystkim monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego miały na tyle zmodernizować system monetarny, aby na obszarze Polski stał się on jednolity.

To zaś miało ożywić utrudnioną do tego czasu wymianę handlową, a także uniemożliwić bicie monety w prywatnych mennicach i powstrzymać zalew fałszywych monet z Prus. Szybko okazało się, że aby w jakikolwiek sposób zacząć reformować system monetarny, potrzebna jest nowa jego podstawa. Uznano, że najlepiej to zadanie spełni grzywna kolońska o wadze dwustu trzydziestu trzech gramów. Nie był to zresztą wzorzec nowy, korzystano bowiem z niego już w Prusach. Stworzono jednak od podstaw system monetarny, który uwzględniał następujące jednostki, począwszy od najmniejszej: szelągi, półgrosze, grosze, trojaki, szóstaki, dziesiątki, srebrniki, półzłotówki, złotówki, półtalary i talary, a także legendarne polskie talary.

Aby uporządkować sytuację na w polskiej polityce monetarnej nie wystarczyło jednak ujednolicić jednostek monetarnych. Potrzeba było silnego narzędzia, które pozwalałoby na kontrolę bicia monet, które do tej pory dość często pozostawało poza kontrolą. Skończyło się więc na tym, że monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego bito jedynie w dwóch mennicach: Warszawskiej i Krakowskiej. Początkowo bito też inne monety w mniejszych mennicach, jednak zostały one zamknięte albo przez odstępstwa od stopy menniczej, albo przez zaborców, którzy przejmowali mennice i zazwyczaj bili w nich własną monetę. Czy reforma systemu monetarnego była udana? Prawdopodobnie nigdy w tej sprawie nie padnie ostatnie słowo, zresztą teraz jest to wyłącznie dyskusja akademicka, niewarta nawet złamanego szeląga. Jedyne, czym można się cieszyć to wciąż spora dostępnością okazów kolekcjonerskich z tamtej epoki, które można za stosunkowo niewielkie pieniądze włączyć do swojej kolekcji.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.