Monety euro w Holandii

Okolicznościowe 2 euro Holandia - zdjęcie znalezione na stronie Ecb.europa.eu

Po Holandii, jako aktualnej monarchii, można było spodziewać się umieszczenia na rewersach euro wizerunku królowej Beatrix, ale nikt nie spodziewał się chyba ta artystycznego ujęcia. Na wszystkich rewersach umieszczono taki sam, jedynie skalowany, obraz, który zresztą nie został opracowany specjalnie na potrzeby monet euro, ale jedynie przeniesiony z guldenów, które poprzednio były oficjalną walutą Holandii. W otoku umieszczono napis „BEATRIX KONINGIN DER NEDERLANDEN” i o ten to napis toczy się obecnie batalia, ponieważ przez niego nie do końca udało się rozmieścić w otoku gwiazdy unijne, co nie spodobało się Komisji Europejskiej. Na monetach o nominale jednego i dwóch euro napis nie jest umieszczony w otoku, ale zajmuje prawą stronę monety.

O ile drobne monety nie budzą zainteresowania kolekcjonerów to holenderskie monety euro o nominałach jednego i dwóch euro cieszą się dość dużą popularnością, bo pomimo swojego nie najlepszego wzoru stanowią unikalny wzorzec na tle innych monet euro wspólnoty.

Jedynym powodem, dla którego holenderskie monety euro interesują numizmatyków jest sposób idealizacji postaci, który stosowany jest rzadko. Zresztą obecnie monety euro wykazują raczej tendencję do zwiększania szczegółowości i drobiazgowości motywów przewodnich i tu holenderskie monety euro wyraźnie się wyróżniają, ponieważ główny motyw, czyli wyidealizowane popiersie królowej jest maksymalnie uproszczone. Dodatkowo przy wszystkich centach umieszczane jest ono pośrodku punktów i gwiazd europejskich, i to jedyne szczegóły, jakie możemy znaleźć na holenderskich monetach euro.

Oczywiście- kiedy jakieś z nich pojawiają się od czasu do czasu na aukcjach to nie ma problemów ze znalezieniem kupca, ale stosunkowo niewiele osób jest zainteresowanych zakupem holenderskich monet euro z pierwszej ręki, zdecydowanie częściej kolekcjonerzy kupują je przy okazji zakupu innych monet, albo jeśli w czasie poszukiwań cenniejszych numizmatów znajdą gdzieś ofertę okazyjnej sprzedaży. Inaczej holenderskie monety euro raczej rzadko dostają się do rodzimych kolekcji numizmatycznych. I właściwie nie ma się czemu dziwić, bo wzór monety naprawdę nie jest powalający i trudno oczekiwać, żeby wzbudził jakiekolwiek większe emocje, zwłaszcza, że holenderskie monety euro wydane zostały w bardzo dużym nakładzie i do dziś można kupić stany mennicze niemal prosto spod stempla.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.