Monety euro w Hiszpanii

Okolicznościowe euro w Hiszpanii - zdjęcie znalezione na stronie Ecb.europa.eu

Hiszpania jest monarchią, a to z kolei doprowadziło Hiszpanów, zgodnie z wielowiekową tradycją zresztą, do umieszczenia na swoich rewersach monet euro wizerunku króla. Jednak trochę inaczej niż w Belgii, ograniczyli egzekucję tej tradycji jedynie to monet o nominałach jednego i dwóch euro, które przedstawiają popiersie Jana Karola I. Dziesiątki euro przedstawiają Miguela de Cervantesa, który jest symbolem sztuki Hiszpanii jako autor Don Kichota. Jest też najbardziej znanym Hiszpanem w czasach współczesnych. Trzy najdrobniejsze monety przedstawiają Santiago de Compostela, jedną z najbardziej znanych budowli w Hiszpanii.

Hiszpania wybiła także cztery różne monety euro o charakterze monet okolicznościowych, a więc z nominałem dwóch euro. Pierwsza z nich to wydana 2005 roku moneta upamiętniająca czterechsetną rocznicę wydania pierwszego egzemplarza Don Kichota, w związku z czym na rewersie widzimy postać tegoż jegomościa na tle dwóch wiatraków. W 2007 roku Hiszpanie partycypowali w biciu monety z okazji pięćdziesiątej rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego, a w 2009 w uczczeniu dziesiątej rocznicy rozpoczęcia współpracy w ramach europejskiej unii monetarnej. W 2010 roku rozpoczęła się nowa seria hiszpańskich monet okolicznościowych zatytułowana „zabytki UNESCO”, a pierwszym z nich, który pojawił się na monecie euro w Hiszpanii jest kordobańska katedra.

Monety euro z Hiszpanii wyglądają bardzo oryginalnie na tle monet innych państw, co powoduje, że są pilnie poszukiwanym towarem kolekcjonerskim, choć niekiedy budzą ambiwalentne uczucia. Z cała pewnością jednak hiszpańskie monety euro wyraźnie odróżniają się na tle innych i dają podstawy do powiązania ich z krajem emitenta poprzez proste symbole, co jest chyba najbardziej atrakcyjnym sposobem promocji kraju. Hiszpańskie monety euro są jednak oparte o stosunkowo proste projekty, a mimo to wyglądają naprawdę dobrze, jak na coś tak bardzo uproszczonego. Dzięki temu monety z Hiszpanii rzucają się w oczy nawet na tle pokaźnej kolekcji innych monet euro.

W Polsce nie ma ich znów zbyt wielu, natomiast te, które się pojawiają osiągają dość wysokie ceny, oczywiście jeśli chodzi o stany mennicze, bo z obiegowymi jest znacznie łatwiej. Na emisję „Zabytków UNESCO” chętnych jest także wielu kolekcjonerów z Polski, choć nie do końca jeszcze rozpoznane są dalsze wzory przewidziane do wybicia w kolejnych latach.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.