Moneta bulionowa – historia

Zdjęcie znalezione na stronie Blogspot.com

Historia monet bulionowych sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie w tym okresie powstała pierwsza moneta bulionowa w Afryce a konkretnie w Republice Południowej Afryki. Krugerrand bo o nim mowa stanowił początkowo zwykły środek płatniczy, po czasie jednak stał się rodzajem inwestycji, podobnie jak dzisiejsze papiery wartościowe, obligacje itp. Monety bulionowe mają wielu swoich zwolenników i to nie tylko jako rodzaj kapitału ale również ze względów kolekcjonerskich. Wiele monet bulionowych ma dużą wartość, o wiele przewyższającą rzeczywistą wartość kruszcu z jakiego zostały wykonane. Są to głównie monety które zostały wybite w ograniczonym nakładzie. Oczywiście największa wartość mają monety bulionowe wykonane ze złota. Zdarzają się również srebrem monety bulionowe albo platynowe.

Monety bulionowe najczęściej przedstawiają jakąś postać, ważne wydarzenie itp. Posiadaczem takiej monety bulionowej może stać się każdy, nowe kupuje się najczęściej w banku, na poczcie lub u dilera zajmującego się sprzedażą monet bulionowych. W Internecie natomiast jest bardzo dużo ofert dotyczących sprzedaży monet. Wato jedna dokładnie się zastanowić przed zakupem monety pochodzącej z nieznanych źródeł. Dla kolekcjonerów jest to jednak dogodniejszy sposób kupna lub sprzedaży monet bulionowych. Wracając do historii monet bulionowych warto dodać że Krugerrland był swojego czasu środkiem płatniczym w republic południowej Afryki i nie można było wywozić go poza granice kraju.

Dzisiaj można tę monetę bulionową kupić na całym świecie. Właściwie nie zmienia się od lat , zmieniana jest tylko data wybicia. Są cztery rodzaje tej monety w zależności od zawartości złota. Jej piękna pomarańczowa barwa zachwyca wszystkich kolekcjonerów. Na Siecie jest również wiele innych cenionych monet bulionowych na przykład pochodzących ze stanów zjednoczonych, Austrii czy też Chin. Ich wartość podobnie jaki innych często znacznie przewyższa wartość kruszcu i dlatego też są to monety pożądane i łatwo zbywalne.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.