Kolekcjonowanie monet w Polsce

Solidarność 1980-1990 - zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl

Kolekcjonowanie monet przeżywa swój renesans w Polsce. Coraz więcej ludzi zaczyna kupować numizmaty albo dla hobby albo ze względu na możliwość wzbogacenia się. Jak i od czego najlepiej zacząć kolekcjonowanie? Według mnie, zbiory powinna otwierać moneta, która szczególnie Ci się podoba i za którą nie musisz wydać jakiejś magicznej sumy pieniędzy. Polecam szczególnie monety polskie z lat 1972-2009. W latach tych wyszło bardzo dużo ciekawych kolekcji i póki co można kupić niektóre egzemplarze w przystępnej cenie.

Ja wystartowałem poprzez zakup monety „Sowa z młodymi”. Był to numizmat z lat 70-tych, wydany w srebrze i kosztował mnie nieco ponad 200 złotych. Od tamtej pory zacząłem zbierać serię „Zwierzęta chronione w Polsce” i do dnia dzisiejszego mam już 80% tej kolekcji. Oczywiście to nie jedyne monety jakie zbieram. Ważną informacją dla ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z numizmatyką jest to, że każdą monetę po zakupie trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed niszczeniem fizycznym. Wszystkie środki do zabezpieczenia monety można kupić w sklepie numizmatycznym.

Egzemplarz, który wyposaży się w jakieś drobne ryski, traci gwałtownie na swojej wartości rynkowej i kolekcjonerskiej. Jeśli masz chwilę czasu i lubisz pochodzić sobie pomiędzy straganami, to w poszukiwaniu monet polecam Ci miejskie bazary lub giełdy. Muszę przyznać, że monety tam znalezione są często w kiepskim stanie ale za to nie raz już natrafiłem na prawdziwe „perełki”. Za przykład może posłużyć srebrna moneta „Solidarności” z roku 1990, którą w świetnym stanie udało mi się kupić za 12 złotych… Dziś cena tej monety to około 90 złotych. Nie mam co prawda zamiaru sprzedawać moich kolekcji ale mam świadomość tego, że w przyszłości mogę na nich nieźle zarobić. Rzeczona już przeze mnie „Sowa z młodymi” w tej chwili jest wyceniana na blisko 600 złotych. Jak nietrudno policzyć – zysk 400 złotych od momentu zakupu.

Wracając jednak do tematu. Zabawę z numizmatyką można zacząć w każdej chwili i przy każdej okoliczności. To świetny pomysł dla każdej osoby, która ma w sobie odrobinę zacięcia pasjonata. Proszę mi wierzyć, radość z kolejnej zdobytej monety jest niesamowita. Monety kolekcjonerskie z lat 1972-2009 zachwycają swoją urodą i kunsztem wykonania. Numizmaty zagraniczne przenoszą nas w egzotyczne miejsca i w różne okoliczności historyczne.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.