Kolekcjonowanie dukatów lokalnych

Dukat Sedina - zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl

Dukaty lokalne coraz częściej są przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów monet. Jest to hobby coraz bardziej popularne za sprawą tego, że nie potrzeba do niego zbyt dużych nakładów pieniężnych. Jednak żeby założyć taką kolekcję należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Przede wszystkim gdzie można nabyć różne okazy dukatów lokalnych? Nie jest to sprawa prosta. Większość miast sprzedaje wyemitowane przez siebie dukaty lokalne jedynie w obrębie swojego regionu. Często jest to też sprzedaż jedynie w określonym czasie, na przykład w przypadku monet upamiętniających jakieś lokalne wydarzenie. Jednak nie ma się co załamywać. Kto szuka ten znajduje. I tym sposobem można trafić do Internetu. Istnieją miasta, które sprzedają swoje numizmaty w obrębie sieci. A jeżeli nie zależy nam na monetach z tak zwanej pierwszej ręki, w Internecie rozwinięty jest w dość znaczny sposób wtórny rynek monet. Kolekcjonerzy odsprzedają swoje okazy na różnego typu aukcjach, czy w różnych innych serwisach.

Kiedy już wiemy gdzie szukać potencjalnych okazów do nabycia, należy zorientować się w cenach owych dukatów. Jeżeli chodzi o dukaty, które właśnie są poddawane emisji, można je zazwyczaj kupić w cenie nominalnej, najczęściej w przeliczniku jeden do jednego. Natomiast ceny na rynku wtórnym są bardzo zróżnicowane. Wchodzą tutaj bowiem w grę wartości kolekcjonerskie.

Co jest nam potrzebne do założenia kolekcji, oprócz oczywiście okazów? Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, nakład finansowy jest niewielki. Potrzebne jest nam mocne światło, lupa, oraz katalog w którym będziemy przechowywać nasze monety. Niezbędnymi zdają się być również bawełniane rękawiczki, bez których możemy zostawić widoczne ślady na monecie. Niestety obniżają one znacznie wartość danego okazu.

Ostatnią sprawą, ale nie najmniej ważną, jest kwestia czyszczenia monet. Jak je czyścić, żeby im nie zaszkodzić. Otóż najlepiej jest dbać o monety w taki sposób, żeby nie trzeba było ich czyścić! Jednak, jeżeli już zajdzie taka potrzeba, należy używać do czyszczenia numizmatów odpowiednich kąpieli wodnych.

Kolekcjonerzy, którzy w odpowiedni sposób prowadzą i pielęgnują swoje zbiory – zyskują na tym. Powszechnie wiadomo, że okazy będące w lepszym stanie są bardziej cenne od tych, które posiadają na sobie liczne rysy. Dlatego tak ważnym jest używanie odpowiednich narzędzi do prowadzenia swojej kolekcji!

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.