Kolekcjonerzy są wszędzie

Zdjęcie znalezione na stronie Flickr.com

Jest powszechną wiedzą fakt, iż Mennica Państwowa, co pewien czas wypuszcza jakąś okolicznościową monetę bądź serię monet. Dla numizmatyków to zwykle nie lada gratka. Nieraz widziałem jadąc rano do pracy, jak pod oddziałem NBP kłębiła się olbrzymia kolejka, zapewne kolekcjonerów, chcących nabyć najnowszy okaz. Oczywiście siłą rzeczy, byli również wśród nich i tacy, których jedynym celem była wyłącznie spekulacja, czyli zarobienie pieniędzy przy okazji wydania nowej monety. Wiadomo również, że ilość monet w okolicznościowej serii jest ograniczona i podzielona w jakiś tam odgórny sposób pomiędzy poszczególne oddziały Narodowego Banku Polskiego. Dlatego ważną rzeczy było znalezienie się mniej więcej z przodu tej kolejki, tak, aby poranne wstawanie nie poszło na marne.

Wyobrażam sobie, że zwykle trzeba było wstać nawet w środku nocy, aby ten cel osiągnąć i mieć pewność, że będzie można nabyć upragniony numizmat. Rzecz jasna trzeba mieć też odpowiednie fundusze, bo chociaż zwykle nie wiąże się to z bardzo dużymi kosztami, bywają jednak okazy naprawdę wartościowe a przez to naprawdę drogie. Dlatego często dla takiego numizmatyka wiąże się to z jakimiś mniejszymi lub większymi wyrzeczeniami, ale myślę, że wszyscy oni i tak będą zawsze zapewniać, że i tak warto. Dla samego faktu posiadania, dla dobrej lokaty pieniędzy na przyszłość dla siebie lub potomnych lub po prostu dla szybkiego niezłego zarobku.

Każdy ma więc jakąś tam swoją motywację, nie zmienia to jednak faktu, że kolekcjonowanie monet, leżące u podstaw numizmatyki może być i jest bezsprzecznie niezwykle wdzięcznym i przyjemnym zajęciem, będąc jednocześnie pasjonującym i stosunkowo drogim hobby. Rzecz jasna można też oddawać się numizmatyce bez gromadzenia własnej kolekcji, jednakże takie przypadki są raczej nieliczne. Najczęściej więc łączy się przyjemne zbieractwo z pożytecznym badaniem pieniądza. Nie mówiąc już o tym, że sam fakt posiadania pieniędzy jest po prostu sam w sobie niezwykle przyjemną i pożądaną rzeczą.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.