Inwestycja w numizmaty

Zdjęcie znalezione na stronie Wyborcza.biz

Numizmatyka – dla niektórych tylko hobby, jednak są ludzie, którzy swoje hobby przekształcili w niezły interes. Nie mówimy tu jedynie o zbieraniu i handlem monetami historycznymi, ale również o inwestycjach w monety obiegowe i kolekcjonerskie wydawane przez Polską Mennicą Państwową już od roku 1995. Jeśli mowa o monetach historycznych, to inwestowaniu w nie wymaga dość sporej wiedzy historycznej. Trzeba wiedzieć, która moneta z danego okresu ma znaczną wartość, a która jest niewiele warta. Znam z własnego doświadczenia monetę – złote marki wybite w XIX w, których wartość była różna w zależności od mennicy w której została wybita, od ilości monet jakie pozostały na rynku.

Mało kto wie, że niektóre monety wybite już po roku 1945 są bardzo cennymi na rynku numizmatami. Nawet, gdy spojrzymy na popularny serwis allegro widać, że niektóre monety o nominale 1 złotego wybite z aluminium są warte około 600zł, czyli przebicie jest naprawdę ogromne. Ale właśnie trzeba po pierwsze trafić na taką monetę w niezłym stanie, a po drugie musi być na nią zapotrzebowanie, bo nawet najpiękniejszej monety możemy nie sprzedać, jeśli jej wycena będzie zbyt wygórowana, lub też na rynku będzie takich monet zbyt wiele. Nie co inaczej się ma z monetami kolekcjonerskimi, wybitymi przez mennicę polską – jedyną mennicę będącą spółką akcyjną. Emitowane przez nie monety nie wymagają szczegółowej wiedzy z zakresu historii, jednak warto do pomocy wziąć osobę, mającą doświadczenie w numizmatyce.

Może taka osoba wskazać, w jaką serię lub monetę warto inwestować., a jakimi nie warto zawracać sobie głowy. Największe zainteresowanie wśród inwestorów w numizmatykę są monety wykonane z kruszców szlachetnych. Związane jest to przede wszystkim z rosnącą ceną kruszców, może się okazać, że na drygi dzień po wypuszczeniu danej monety jej wartość jest o wiele wyższa od nominalnej właśnie z powodu wzrostu cen materiału, z której moneta została wybita. Warto więc zainteresować się inwestycjami w numizmaty. Jednak trzeba pamiętać, że nikt nie zagwarantuje nam wysokich i szybkich zysków, jeśli więc ktoś się decyduje na taki krok, nie powinien inwestować swoich wszystkich oszczędności ale raczej ich jakąś część.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.