Inwestowanie w monety kolekcjonerskie

Zdjęcie znalezione na stronie Rynekzłota24.pl

Od wielu miesięcy otrzymujemy do naszych mieszkań zaproszenia do zakupu monet kolekcjonerskich. Podobne reklamy widujemy w telewizji, zapraszają nas do inwestowania w monety kolekcjonerskie, które są wydawane przez mennicę państwową z zapewnieniem, że jest to świetna lokata kapitału. Czy jest to prawda, czy inwestycja w te monety i medale wybijane przez tą mennicę to świetny interes. Zwolennicy takiej metody inwestowania powiedzą, że owszem, że jest to bardzo dobry sposób na zarabianie pieniędzy. Jednak nie jest tak do końca. Nie można być pewnym, że każda taka moneta przyniesie nam zysk. Założenia bowiem opierają się na cenie kruszcu z którego jest wykonana moneta, a ta zazwyczaj jest wykonana ze srebra.

Może owszem się tak zdarzyć, że moneta może zyskać na wartości już w kilka lat po jej wybiciu – świetnym przykładem jest moneta wybita ze stopu Nordic Gold o wartości nominalnej 2 zł, przedstawiająca jeża, która w bardzo krótkim czasie przyniosła swoim posiadaczom zysk o prawie 9000%. Ale obecnie kolekcjonerskich monet, czy monet obiegowych nie uzyskały takiego przebicia. Na pewno warto inwestować w monety z kruszców szlachetnych. Szczególnie jest to widoczne w dzisiejszych czasach, kiedy ceny kruszców szybują w górę. Ceny rynkowe monet zależą od kilku składowych – jest to kruszec z jakiego sa wykonane – jakość oferowanej monety – choć w większości są oferowane w tzw. klipsach, które chronią je od zarysowania, ilości wybicia monet – im mniejsza ilość monet na rynku tym ich cena jest wyższa.

Ważne jest to czy jest to wybita moneta z serii i czy seria ta cieszyła się dobrym zainteresowaniem. Jeśli są to serie o niskich nakładach może się zdarzyć, że kolekcjonerzy będą zdolni wyłożyć spore kwoty by zdobyć brakujące części kolekcji, wiedząc, że taka kolekcja będzie na rynku rarytasem, a więc ich cena będzie bardzo przewyższała cenę emisyjną. Na pewno jest warto zainteresować się inwestowaniem w monety kolekcjonerskie. Jednak trzeba pamiętać, że nie można zagwarantować szybkiego zysku. Trzeba również mieć świadomość, że nie każda zakupiona seria może być trafiona – i jej cena będzie się wahać w okolicy ceny emisyjnej, a to już raczej nie będzie inwestycja ale zamrożenie pieniędzy.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama: wykrywacze Garrett
Sponsorowane: hologram legitymacja studencka
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.