Historia sposobów produkcji

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Na samym początku powstawania polityki monetarnej stosowano najprostszy i niezbyt dokładny sposób tworzenia numizmatów. Miejsce w jakim najczęściej używano tego właśnie sposobu był starożytny Rzym. Owe popularne ówcześnie rozwiązanie to nic innego jak odlewanie monet. By móc wytwarzać je metodą odlewową należało zatroszczyć się również o formę do jakiej wlewało się metale. Materiały jakie były wykorzystywane do produkcji to głównie brąz, mosiądz i żelazo.

Później często stosowano electrum czyli stop srebra i złota. Jednak ten ostatni cieszył się popularnością w krajach Dalekiego Wschodu. Późniejszym sposobem produkcji monetarnej stało się wybijanie numizmatów. Wybijanie monety odbywało się za pomocą specjalnego młota a cały proces był zwieńczony podciśnieniem stempla z pożądanym wizerunkiem lub emblematem. Zapobiegało to fałszowaniu monet. Ten sposób produkcji stosuje się do dnia dzisiejszego jednak jego forma uległa znacznemu zmodernizowaniu. W duchu nowej techniki mennice wykorzystują specjalne prasy do wytłaczania setek tysięcy monet. Działają one z niesamowitą siłą dzięki czemu pracy jaką wykonują towarzyszy zegarmistrzowska precyzja.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.