Historia polskiego banknota

Zdjęcie znalezione na stronie Wcn.pl

Uchwaloną 18..02.1919 roku ustawą, postanowiono, że na terenie Polski obowiązującą walutą będzie Złoty, który będzie się dzielił na 100gr. Już wtedy zamówiono w bankach zachodnich produkcję banknotów o nominałach 1,2,5,10,20,50,100,500,1000 oraz 5000zł. Niższe nominały do 50zł były drukowane przez francuski bank centralny Banque de France, natomiast produkcję wyższych nominałów powierzono doświadczonej drukarni brytyjskiej Waterlow & Sons Limited. Niestety, zamówione banknoty po wydrukowaniu zostały umieszczone w sejfach Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej i czekały na swój czas aż pięć lat. Dopiero po reformie gospodarczej przeprowadzonej przez Premiera Władysława Grabskiego, który równocześnie był Ministrem Finansów, na mocy rozporządzenia wydanego na podstawie dekretu Prezydenta RP o naprawie Skarbu Państwa i reformie pieniężnej dokonano wymiany obowiązującej marki polskiej na złotego.

Dopiero wtedy zamówione banknoty mogły ukazać się na rynku. Do emisji nie weszły jedynie banknoty o najwyższych nominałach – 1000 oraz 5000zł – gdyż nie było takiej potrzeby. Najczęściej na banknotach pojawiał się początkowo Tadeusz Kościuszko. Jedynie na banknocie o nominale 5 złotych widnieje podobizna księcia Józefa Poniatowskiego. Banknoty o nominale od 10 posiadały znak wodny w zależności od nominału były to najczęściej postacie Kościuszki w różnych konfiguracja. Emitowane już po 1926roku wszystkie banknoty posiadały już znaki wodne. Zaczęły się również pojawiać na nich inne niż Tadeusz Kościuszko postacie.

Polski rząd musiał w 1924 roku podjąć się emisji również biletów zastępczych, czyli tzw. groszowe bilety zdawkowe, zamiast monet groszowych. Co ciekawe, bilety o najniższych nominałach 1 oraz 5gr były drukowane na połówkach pochodzących jeszcze sprzed reformy biletów marek polskich, natomiast na pozostałych biletach oprócz reprodukcji monet były drukowane pomniki warszawskie. Jednak tego rodzaju zastępcze bilety funkcjonowały tylko do końca roku 1924 i tylko do końca stycznia 1925 były wymieniane przez skarb państwa.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.