Greckie monety euro

10 centów Rigas Velestinlis - zdjęcie znalezione na stronie Cgbfr.com

Wiele problemów z doborem wzoru narodowego na monety euro mieli Grecy, którzy do dyspozycji mają najbujniejszą i najdłuższą historię spośród narodów europejskich. Być może z tego właśnie powodu każda moneta ma zupełnie inny wzór, choć daje się wyodrębnić kilka serii tematycznych. I tak na monetach euro do pięciu centów włącznie znajdują się okręty. Na najmniejszym nominale triera z piątego wieku przed naszą erą, znana choćby z historycznych źródeł dotyczących bitwy pod Salaminą. Na dwóch centach widnieje dziewiętnastowieczna korweta, która została wprowadzona do służby podczas greckiej wojny o niepodległość niespełna dwieście lat temu, natomiast moneta o nominale pięciu centów przedstawia jak najbardziej współczesny tankowiec pełnomorski.

Druga seria potocznie zwana jest serią sławnych Greków. Na 10 centach Rigas Welestinilis, rewolucjonista grecki, na 20 centach Joannis Kapodhistrias, pierwszy grecki prezydent, a na 50 centach Eleftherios Venizelos, znany głównie z siedmiokrotnej elekcji na prezydenta i dość poważnych reform. Nie są to może ludzie-symbole, ale dla Greków mają olbrzymie znaczenie.

Trzecia seria to dwie monety: o nominale jednego i dwóch euro. Na pierwszej widnieje wizerunek Ateny, przyjęty za drachmą z piątego wieku naszej ery, natomiast dwa euro to obraz Zeusa-byka uprowadzającego Europę. Niestety, poważne tarapaty greckiej gospodarki raczej wykluczyły opcję porwania gospodarki europejskiej przez Grecję, ale monety nadal pozostały wzorem dla wielu krajów.

Na pewno greckie monety euro należą do najbardziej szczegółowych w całej wspólnocie, a co za tym idzie, są dość pilnie poszukiwane przez kolekcjonerów, zwłaszcza dwa największe nominały, ponieważ mitologia jest częstym tematem zbiorów kolekcjonerskich. Monety euro wybite przez Greków są wykonane bardzo starannie, więc chętnie włącza się je do kolekcji w każdym możliwym temacie. Mimo to jednak, zwłaszcza postaci sławnych ludi, wśród kolekcjonerów nie biją rekordów popularności- jeśli się znajdą to są owszem, kupowane, ale daleko jeszcze do euforii i zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań poszczególnych monet- na razie polscy kolekcjonerzy zadowalają się tym, co na rynku pojawia się po części przypadkowo, choć greckie monety euro z wielu powodów zasługują na uwagę, choćby już jako monety jednego z państw na którego gruzach wyrosła cała dzisiejsza Europa w jej kształcie.

    comments (1)
  • written by Blog o pracy przez internet 13 stycznia 2017 20:05

    Dawno temu (2011 lub 2012 rok) kupiłem książkę “monety euro”. Bardzo gruba książka, kosztowała też nie małe pieniądze ale niestety nie zajrzałem do niej. Kiedyś chciałem kolekcjonować monety euro jednak zrezygnowałem i zbierałem polskie monety PRL (srebrne, okolicznościowe). O tym, że monety greckie są bardzo szczegółowe to zauważyłem. Piękne euro.

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.