Funkcjonowanie dukata lokalnego

Dukat suwalski - zdjęcie znalezione na stronie Mennica.com.pl

Dukat lokalny, także nazywany czasami dukatem miejskim, jest monetą, która symbolizuje dawne czasy. Tradycja bicia dukatów miejskich wywodzi się z czasów starożytnych, gdy funkcjonowały jeszcze rzymskie miasta-państwa, w których Grekom – którzy zostali podbici przez Rzymian – pozwalano bić własne monety, które były honorowane jedynie w obrębie danego miasta-państwa.

W czasach średniowiecza w obrębie miasta emitowano monety, którymi płacono jedynie na terenie danego miasta. Było to związane z emitowaniem monet przez oblegany zamki czy twierdze, które nie mogłyby uiścić obowiązkowej opłaty dla okupanta, gdyby nie wytworzyły własnych monet. Wtedy to też władca uczynił kompetentnymi do emisji monet miasta, klasztory oraz niektóre osoby prywatne. Miał on oczywiście pieczę nad emisją monet, jednak nie był już jedynym organem decydującym o tym, jakie monety znajdą się w obiegu.

W czasach późniejszych miasta emitowały swoje monety z braku pieniędzy o niskim nominale. Wytwarzane były one z mało wartościowych metali i funkcjonowały również w obrębie danego miasta. Jednak pod koniec pierwszej wojny światowej słuch o dukatach lokalnych zaginął. Nie były one już niczym niezbędnym dla gospodarki.

Dziś wiemy, że dukat lokalny – inaczej nazywany dukatem miejskim – funkcjonuje w obrębie niektórych miast, czy gmin. Jednak jest w obiegu jedynie w określonym czasie i w wyznaczonych punktach usługowych. Jego emisja ma służyć promocji danego regionu. Najczęściej monety te są emitowane po to, by wypromować dany region przede wszystkim w mediach. Jak się okazuje, media bardzo lubią takie wydarzenia, a reportaż w telewizji, czy radio – o danym mieście – na pewno nie zaszkodzi jego gospodarce. Jest to więc pożądany sposób na przyciąganie turystów. A turyści, oprócz tego, że dowiedzą się z telewizji i radio o danym regionie – chętnie pojadą uczestniczyć w wydarzeniu. Chyba dla każdego atrakcją jest znalezienie się w miejscu, gdzie można płacić pieniędzmi innymi niż te powszechnie używane. Jest to w pewnym stopniu powrót do przeszłości. Postawienie się w sytuacji ludzi, którzy używali miejskich dukatów w czasach dawniejszych. A poza tym, taki dukat lokalny jest świetną pamiątką z podróży! Szczególnie dlatego, że na awersie znajdują się specyficzne dla danego regionu symbole. Taka moneta będzie nam zawsze przypominała o tym, co udało nam się zobaczyć na danym terenie.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.