Dukaty Parkowe

7 cudów tatrzańskich - zdjęcie znalezione na stronie Katalogmonet.pl

Dukaty lokalne są monetami emitowanymi przez władze miast lub gmin w celu promocji danego regionu w mediach, wśród turystów ale też i ludności lokalnej. Na celu mają przypominać o dawnych wydarzeniach, bądź tych aktualnych, które mają duży wpływ na dany teren. Idąc tym tropem wymyślono serię dukatów lokalnych, które zostały nazwane „dukatami parkowymi”.

Czym może być dukat parkowy? Jest to seria monet wyemitowanych w celu promocji Polskich Parków Narodowych. Jak można się domyślić, monety prezentują symbole poszczególnych Parków Narodowych. Jest to gratka dla kolekcjonerów. Dukaty parkowe są dostępne w obiegu od sierpnia dwutysięcznego dziewiątego roku. Wtedy to wyszedł pierwszy dukat z tej serii – dukat parkowy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Siedem Cudów Tatrzańskich to pierwsza moneta z serii Polskich Parków Narodowych. Wyemitowany został po raz pierwszy dwunastego sierpnia dwutysięcznego dziewiątego roku. Awers zawiera w tym przypadku wizerunek Kozicy tatrzańskiej, która jest jego symbolem.

Następnie wyemitowana została moneta Siedem Cudów Słowińskich, która była drugą monetą z serii Polskich Parków Narodowych. Do obiegu pierwszy raz weszła czternastego września dwutysięcznego dziewiątego roku. Awers tego numizmatu posiada Mewę srebrzystą.

Kolejnym numizmatem z serii Polskich Parków Narodowych było Siedem Cudów Wolińskich. Datą pierwszej emisji był dwudziesty piąty wrzesień dwutysięcznego dziewiątego roku. Na awersie tej monety widnieje bielik.

Czwartym z serii Polskich Parków Narodowych był dukat parkowy nazwany Siedem Cudów Białowieskich. Jego emisja przypadła na dziesiątego października roku dwa tysiące dziewiątego. Awers tego numizmatu posiada wybitego żubra – najbardziej znany symbol Białowieskiego Parku Narodowego.

Jeżeli chodzi o piątą monetę z tej serii – było to Siedem Cudów Karkonoskich. Data pierwszej emisji tego dukata parkowego przypadła na dzień piętnasty października dwutysięcznego dziewiątego roku. Na jego awersie widnieje wizerunek cietrzewia.

Ostatnim wyemitowanym w tej serii numizmatem było Siedem Cudów Gór Stołowych. Pierwszy raz pojawił się on w obiegu dzień po emisji Siedmiu Cudów Karkonoskich, czyli szesnastego października roku dwutysięcznego dziewiątego. Widnieje na nim wizerunek puchacza, który jest charakterystycznym zwierzęciem tamtych rejonów.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.