Dukat lokalny – Bogatynka

Dukat Bogatyński - zdjęcie znalezione na stronie En.numista.com

Dukaty lokalne w dzisiejszych czasach służą promocji regionu. Jest to atrakcyjny sposób na promocję regionu i pozyskanie turystów, zaciekawionych tym, co się dzieje. Do takiego wniosku doszły również władze Bogatyni. W dniu dwudziestym dziewiątym maja dwutysięcznego dziewiątego roku po raz kolejny w Bogatyni wyemitowano dukata lokalnego. Władze nauczone doświadczeniem z roku dwutysięcznego ósmego przygotowały się na napór turystów i osób zainteresowanych ich numizmatem. Zaznaczono, że cieszy ich ogromne zainteresowanie Bogatynkami (bo tak właśnie nazwano Bogatyńskie dukaty miejscowe) oraz, że tym razem będzie możliwość kupowania za ich pomocą wszelkiego rodzaju usług, w odpowiednio zaznaczonych punktach usługowych. Oczywiście akcja została ustalona na pewien czas.

Bogatynka została wyemitowana w celu promocji takiego wydarzenia, jak Bogatyńskie Dni Węgla i Energii – powszechnie nazywanego w tamtych rejonach Karbonaliami. Jak wiadomo, Bogatynia słynie z kopalni węgla brunatnego oraz elektrowni. Dlatego tak hucznie obchodzi się tam to miastowe święto. Ponadto jest to jedna z najbogatszych gmin, dlatego może dużo funduszy przeznaczyć na promocję swojego miasta. Dukat lokalny zatem zyskał tam niewyobrażalne zainteresowanie. Wielu turystów i kolekcjonerów, po emisji w roku dwutysięcznym ósmym, dopytywało o emisję kolejnego dukata. Dlatego Bogatynia zdecydowała się uatrakcyjnić swoje święto ponownie za pomocą tej szczególnej monety. Jednak w roku dwutysięcznym dziewiątym dukat wyglądał inaczej. Jeszcze przed emisją pieniądza wielu kolekcjonerów dopytywało się gdzie będzie można go nabyć.

Bogatynka miała nawiązywać do długoletniej tradycji w wydobywaniu węgla w promowanym mieście. Dlatego umieszczono na awersie symbol wózka węglowego, jakiego używano przez wiele lat przez osoby wydobywające węgiel w kopalniach. Natomiast drugim symbolem, który również został umiejscowiony na awersie bogatyńskiego dukata jest wieniec łopat turbiny. Ma on symbolizować elektrownie, która również ma duże znaczenie dla Bogatyni. Te dwa elementy są bliskie sercom wielu osób zamieszkujących Bogatynię, ponieważ są z nimi związane zawodowo. Jako symbole Bogatyni mają też znaczenie emocjonalne – w końcu w sercu wielu Polaków od małego zaszczepia się lokalny patriotyzm.

Właśnie dlatego Bogatynki cieszyły się takim zainteresowaniem. Zarówno turyści jak i osoby miejscowe chciały zatrzymać na pamiątkę chociaż po jednej z nich. W ten sposób gmina rozbudowała jeszcze bardziej swoją gospodarkę.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.