Dlaczego srebro tak szybko drożeje?

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Na świecie stosunek ilości srebra do złota ma się jak 15:1. Powodowało to zawsze, że to złoto było bardziej cenionym metalem, zarówno w obrocie handlowym, ale również jako metal menniczy. Był to metal wykorzystywany głównie jak surowiec do bicia monet, ozdób, czasem tez służyły jako surowiec do produkcji zastaw stołowych, sztućców, rzadziej był traktowany jako metal, w który się inwestuje, bądź tez będący zabezpieczeniem na dalsze lata. To w złoto inwestowało większość ludzi, Ten żółty metal zawsze wywoływał u ludzi większe emocje, czasem nawet skrajne. Złoto było tym metalem do którego odnoszono wartość waluty, jeszcze nie tak dawno wartość dolara i funta była określona w złocie.

Do lat 50-tych ubiegłego wieku, srebro tworzyło parytet walut, jednak gdy USA zrezygnowały z określenia swojej waluty w metalach szlachetnych, stosunek wartości tych metali szlachetnych zmieniła się diametralnie na korzyść złota dochodząc w pewnym momencie do stosunku 1:50. Srebro było wykorzystywane w przemyśle jednak jego produkcja kilkukrotnie przewyższała zapotrzebowanie. Srebro było głównie używane w przemyśle chemicznym, do produkcji klisz fotograficznych oraz jako metal menniczy do bicia monet i medali okolicznościowych. Na rynku do niedawna było sporo srebrnych monet , których wartość generalnie nie była jednak zbyt duża. Od paru lat jednak sytuacja się diametralnie zmieniła, wartość srebra gwałtownie rośnie.

Na rynku zaczęło brakować surowca, przy ciągle zwiększającym się popycie. Patrząc na dane podawane przez producentów tego kruszcu, spadek jest bardzo znaczny bo prawie o 60% – na świecie produkuje się obecnie nieco powyżej 700mln uncji srebra, przy poprzedniej produkcji w granicach 2mld uncji rocznie. Spowodowane jest to powolnym wyczerpywaniem się łatwo dostępnych złóż. Nie ma skąd brać srebra. Dotychczas niedobory były uzupełniane poprzez wyprzedaż rezerw srebra – głównie przez rząd USA, lub przez odzysk np. z taśm filmowych lub klisz fotograficznych. Jednak obecnie zapasy są już wyczerpane, lub tez na wyczerpaniu. Co się przekłada na obecną wartość srebra na rynku.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.