Czym jest numizmatyka?

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Każdy z nas kojarzy numizmatykę jako naukę o monetach, a numizmatyków jako specjalistów od dawnych monet, którzy są w stanie powiedzieć skąd dana moneta pochodzi ona, z którego jest roku. Jest to ogólna definicja, ale zgodna z prawdą. Dzisiaj numizmatyka uważana jest za pomocniczy dział historii, ponieważ za jej pomocą datowane są monety, ale nie tylko, ponieważ nauka jaką jest numizmatyka zajmuje się również banknotami oraz innymi środkami płatniczymi.

Numizmatyka ma kilka zadań, a są nimi datowanie monet oraz wszelkich innych środków płatniczych, może ona pomóc w określeniu użytkowników danych monet jak również w ustaleniu ich innych, niż płatnicze, funkcji. Za pomocą numizmatyki można również ustalić pewne wydarzenia w dziejach poszczególnych krajów, na przykład poprzez określenie jak zmieniały się środki płatnicze. Oczywiście jednym z głównych zadań jakie ma numizmatyka jest kolekcjonowanie i klasyfikacja środków pieniężnych. Numizmatyka jest ciekawą nauka, szczególnie dla osób interesujących się historią i chcących ją poznać trochę z innej strony.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.