Czy na rynku może zabraknąć srebra?

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Nikt sobie nie wyobraża chwili, kiedy na świecie w zasobach ziemskich zabrakło srebra. Dla większości ludzi srebro było jest i będzie łatwo dostępnym metalem, który nie wiadomo do czego jest potrzebny. Zwykłego człowieka nie obchodzi, że srebro jest bardzo potrzebnym metalem w przemyśle, dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnego świata bez udziału srebra. Postronni nie wiedzą, ze bez udziału tego metalu nie sposób wyprodukować choć jednego komputera – srebro używane jest do produkcji nie tylko płyt głównych, ale i procesora, kart graficznych oraz innych istotnych podzespołów. Bez tego metalu nie byłoby telewizorów plazmowych, sterowników niskonapięciowych, paneli słonecznych, lustrzanek oraz mnóstwa innych niezbędnych już w tej chwili przedmiotów. Zapotrzebowanie na srebro oceniane jest na około 1mld uncji rocznie.

Do tej pory produkcja wynosiła około 2mld uncji rocznie, co przewyższało zapotrzebowanie i pozwalało na wykorzystywanie srebra również w innych celach – bardziej zdobniczych jak bicie monet, medali czy produkcja zastaw stołowych, czy biżuterii. Z części wyprodukowanego srebra była tworzona rezerwa. W srebrze również były czynione inwestycje, nie przynosiły one wprawdzie takich zysków jak złoto, jednak, jednak inwestycje w srebro było dość popularne właśnie z uwagi na jego dostępność i przystępną cenę. Jednak jak to mówią, nic nie trwa wiecznie. Produkcja w ostatnich latach spadła drastycznie do zaledwie 700mln. Do niedawna różnica była zaspakajana przez wyprzedaż zapasów przez rządy państw, jednak już te zostały wyczerpane.

Na rynku zaczyna brakować srebra w postaci fizycznej. Jego ceny szybują w górę, zbliżając się do wartości 1/15 wartości złota. Analitycy twierdzą, że konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł tego metalu. Odzysk ze starych klisz oraz filmów nie zaspokoi jego deficytu, a uruchomienie nowych kopalń jest dość trudne i kosztowne. Czy grozi nam więc sytuacja, że zabraknie srebra, na chwilę obecną nie, choć trzeba będzie troszkę zacisnąć pasa i przyzwyczaić się do tego, że taniego srebra już nie będzie.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.