Banknoty o nominałach 5 i 10 zł 1939-1944

Zdjęcie znalezione na stronie Banknotypolskie.pl

Po inwazji na teren Polski w 1939 roku okupant niemiecki zaczął wprowadzać na podbitym terenie swoją politykę administracyjną, a wraz z nią politykę pieniężną. Na powstałej na części podbitych terenach Polski Generalnej Guberni, jej zarządca – Hans Frank na mocy dekretu powołał Bank Emisyjny w Polsce, na którego czele stanął były wiceprezes banku Polskiego Stanisław Młynarski, a jego zastępcą został Rudolf Jędrzejewski. Od lutego 1940 bank ten rozpoczął emisję banknotów, na początku był to przedruk stuzłotówki z 1934 roku, z której usunięto wszelkie symbole kojarzące się z Polską, a na awersie obok głowy księcia Józefa Poniatowskiego pojawił się nadruk w języku niemieckim: Generalne Gubernatorstwo dla zajętych polskich obszarów. Już w marcu 1940 zostały wyemitowane pieniądze wzorowane na polskich przedwojennych banknotach jednak już drukowane w wiedeńskiej drukarni Wiener Staatsdruckerei.

Do tych banknotów należały te o nominale 5 i 10zł. Oba banknoty zostały zaprojektowane przez Leonarda Sowińskiego, na podstawie banknotów polskich wyemitowanych w roku 1930 (dla 5 zł) oraz 1929 – dla nominału 10zł. Banknot 5zł, miał wielkość 150x82mm. Jego awers był w kolorze czerwonym widnieje siedmiocyfrowy numer oraz seria. Po lewej stronie awersu widnieje głowa chłopa, a naprzeciw niej umieszczono portret kobiety według obrazu Jana Matejki. Papier banknotu ma delikatny kremowy kolor. Na awersie widnieją podpisy prezydenta banku oraz jego zastępcy. Banknot posiada znak wodny w kształcie kratki z jasnych i ciemnych pasków. Banknoty tego nominału emitowane w 1941 roku miały już inny znak wodny. 10zł z pierwszego okresu emisji było dłuższe od 5zł o 20mm.

Awers ozdabiają dwie postacie, które symbolizują naukę i sztukę, na marginesie awersu umieszczono głowę kobiety w wianku. Ciekawe jest, że prawie na całym rewersie umieszczono obraz przedstawiający pomnik Chopina z Warszawy. Papier banknotu miał kolor kremowy z odcieniami szarymi, zdarzały się różnice w kolorze druku na tym banknocie. Posiadał on znak wodny o kształcie podobnym do tego, który umieszczono na banknotach o niższych nominałach. W obiegu był do 10.01.1945roku. Znane były liczne fałszerstwa tych banknotów.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.