Banknoty, monety kolekcjonerskie

Fryderyk Chopin 1972 - zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl

Obojętnie ile masz lat, czym interesujesz się na co dzień i czy jesteś mężczyzną czy kobietą. Numizmatyka to hobby dla każdego. Wystarczy mieć odrobinę cierpliwości, pasji i zacięcia aby zostać kolekcjonerem. Oczywiście pieniądze też odgrywają pewną rolę ale nie są w tym wypadku najważniejsze. Numizmatów na całym świecie wychodzą tysiące rocznie, każdy znajdzie coś dla siebie. Tematyka zawarta na monetach jest przeróżna – od przyrody, przez historię po kulturę i sport.

Każda moneta w kolekcji to osobna historia, o której po pewnym czasie będziesz chciał opowiadać znajomym i dzieciom. W tym tekście chciałbym zwrócić szczególną uwagę na polskie monety kolekcjonerskie z lat 1972-2009. Prężnie działająca mennica polska wydała od 72’ roku masę różnych interesujących kolekcji. Odszukamy w jej dziełach monety złote i srebrne, okrągłe i prostokątne, jednolite i kolorowe. Powtórzę więc – każdy znajdzie coś dla siebie. Mój ojciec zbierał znaczki pocztowe. Zawsze podziwiałem jego ceremoniał otwierania klasera i umieszczania w nim kolejnych zdobyczy.

Teraz już wiem doskonale co to znaczy, gdy do drzwi zapuka listonosz z nową przesyłką, w której znajdują się zamówione przez nas monety. Moje zdobycze traktuję jak skarb. Każdy egzemplarz jest przeze mnie odpowiednio zabezpieczony przed zniszczeniem i umieszczany w albumie według daty wybicia. Można zbierać pojedyncze sztuki ale zdecydowanie więcej frajdy sprawia zbieranie kolekcji. Godziny spędzone w internecie lub w sklepach numizmatycznych na poszukiwaniach brakującego elementu serii. Cudowne uczucie, gdy uzbieramy całość. Dorosły, starzejący się facet, a potrafi cieszyć się jak dziecko. Nie musisz zaczynać od monet, których ceny zaczynają się od 300 złotych w górę.

Ja zaczynałem od stosunkowo nowych monet srebrnych z lat 70-tych, których cena nie przekraczała „na nowe pieniądze” 20 złotych. W tej chwili niektóre egzemplarze na rynku dochodzą do tysiąca złotych. Z miłą chęcią pokazuję moje nowe zdobycze dzieciom, a z całością kolekcji zaznajamiam wnuki. Świetne uczucie, gdy możesz im tłumaczyć czym była solidarność, kim był Chopin albo dlaczego warto dbać o ochronę zwierząt. Wszystkie te tematy poruszane są przez monety kolekcjonerskie, które wydawane są z różnych okazji i przedstawiają różne symbole. Polecam numizmatykę jako hobby, mam nadzieję, że w Twoim przypadku też przerodzi się w pasję.

    comments (1)
  • written by Organizacja imprez 8 lutego 2017 17:27

    Kiedyś kolekcjonowałem monety kolekcjonerskie. Głównie 10 zł i 20 zł. Kolekcjonowałem je w 2008 roku. Płaciłem po około 500 zł za monetę z drugiej ręki, bo kolejki były długie. Dzisiaj mógłbym 5 takich kolekcji stworzyć. Najlepiej inwestować w złoto.

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.