Banknoty 10 i 20 zł emisja 1944

Zdjęcie znalezione na stronie Cndukat.pl

W roku 1944, na terenach wyzwolonych przez Armię Czerwoną zarząd objął zależny od Moskwy Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. W celu ujednolicenia polityki monetarnej jaka wytworzyła się na terenach wyzwolonych wprowadzono nowe pieniądze, które miały obowiązywać jako jedyna waluta. Do tej pory na terenie, które były przejmowane obowiązywały radzieckie ruble niemieckie marki oraz okupacyjne złotówki emitowane przez okupacyjny Bank Emisyjny w Polsce. Dekretem z sierpnia 1944 roku wprowadzono nowe pieniądze. Pierwsza seria była jeszcze drukowana w moskiewskim zakładzie graficznym GOZNAK. Były to nominały od 50gr do 500zł. Nie wiadomo kto był projektantem tych banknotów. Ciekawostką jest to, że notka prawna znajdująca się na banknotach drukowanych w Goznaku jest niezbyt szczęśliwie przetłumaczona i zamiast słowa „obowiązkowe” jest „obowiązkowym”.

Banknoty nie były zbyt dobrze zabezpieczone przed fałszerstwem stąd dość dużo przypadków tego procederu. Nie inaczej było z banknotami o nominałach 10 i 20zł. Banknoty 10złotowe były wielkości 160*80mm. Pierwsza seria była wydrukowana w Goznaku druga seria była już drukowana w Drukarni Narodów w Krakowie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Łodzi. Ta seria już miała poprawioną notę prawną. Banknot miał znaki wodne w kształcie wydłużonych gwiazd na całej powierzchni banknotu. Banknoty weszły do obiegu 27 sierpnia 1944 roku i obowiązywały do 1950roku. Banknot 20złotowy był wielkości 170*93mm.

Na awersie w górnej jego części była umieszczona nazwa banku emisyjnego – Narodowy Bank Polski jednak nie było podpisów zarządu tego banku z uwagi, że bank ten w chwili druku banknotów jeszcze nie istniał. W dolnej części obu nominałów na awersie i rewersie znajduje się seria i sześciocyfrowy numer na czerwonym tle. Litery serii miały pierwszą literę większą (system rosyjski). W obiegu było ok 22mln banknotów o nominale 10zł, natomiast 20złotowych banknotów było o 5 mln mniej. Od 10.01.1945 tylko banknoty emitowane przez Centralną Kasę Skarbową były jedynym środkiem płatniczym.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama:
Sponsorowane:
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.