Banknot 500 zł emisja 1944

Zdjęcie znalezione na stronie Banknoty.republika.pl

W celu wprowadzenia jednolitej polityki pieniężnej na terenie wyzwolonym przez armię czerwoną, a który miał wejść w skład powojennej polski zależny od Kremla Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego dekretem z sierpnia 1944 roku ogłosił wprowadzenie nowych pieniędzy, które miały zastąpić będące w obiegu ruble, marki oraz okupacyjne złotówki z Banku Emisyjnego w Polsce. W tym celu powołano Kasę Resortów przemianowana wkrótce na Centralną Kasę Skarbową, jako tymczasowy bank emisyjny. Już pod koniec sierpnia do obiegu weszły pierwsze banknoty drukowane w dwóch drukarniach moskiewskiej Goznak oraz krakowskiej Drukarni Narodów najwyższymi banknotami tej serii były banknoty o nominałach 50, 100 oraz 500zł.

Pierwsza seria tych banknotów miała dość sporą wadę – nota prawna, która była wydrukowana na nich była niefachowo przetłumaczona i na awersie można było przeczytać następujący tekst : „Przyjmowanie we wszystkich wyp0łatach jest obowiązkowym, fałszowanie będzie karane zgodnie z prawem”. Już w tym samym roku wyemitowano następną serię już z poprawionym słowem „obowiązkowe” zamiast poprzedniego „obowiązkowym” Banknot o nominale 50 zł ma wielkość 180*93mm. Na awersie oprócz nominału w górnej części widnieje napis Narodowy Bank Polski – jako emitenta jednak w chwili ukazania się banknotów w obiegu banku tego jeszcze nie było – został powołany dekretem z dnia 15.01.1945roku. Na dole banknotu widać serię oraz sześciocyfrowy numer seryjne w kolorze czerwonym. Nieco większym banknotem jest banknot o nominale 100zł..

Jego wymiary to 188*100mm. Banknot jest w kolorze czerwonym, na awersie w jego centralnej części umieszczono podobnie jak w innych banknotach nazwę nie istniejącego banku centralnego. Num,er i seria banknotu umieszczona w środkowej części awersu są w kolorze czerwonym. Rewers banknotu nie posiada oznaczenia serii, tylko nazwę banku centralnego oraz nominał. Najwyższym banknotem z tej serii było 500zł. Nadruk na banknocie był w kolorze szarym na tle różowym. Znaki serii i numeru znajdują się w górnej części awersu. W dolnej znajduje się nota prawna, a nad nią nazwa banku emisyjnego.

No comments yet

leave a comment

*

*

*

Wpisy najnowsze

Archiwum

Reklama: naklejki do legitymacji studenckiej els wrocław
Sponsorowane: Wagosuszarka
Warto zobaczyć:
Korzystając ze strony Pieniedzy.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.